Chondroitin sulfát

Co je to a jaké účinky má?

Chondroitin sulfát (CHS) je makromolekulární látka, která je součástí mezibuněčné hmoty chrupavky. Snižuje aktivitu enzymů, které poškozují kloubní chrupavku, působí protizánětlivě, stimuluje syntézu kyseliny hyaluronové, která je součástí kloubní tekutiny, ovlivňuje hydrataci chrupavky a tím zlepšuje její mechanicko-elastické vlastnosti.

Síra obsažená v molekule CHS dodává chrupavkám hladký povrch, optimální mechanické vlastnosti, příznivou vlhkost, pružnost a tvar, díky čemuž se zvyšuje pohyblivost kloubů a je vytvořen prostor pro dorůstání poškozené chrupavky a její zrychlenou regeneraci. Zabraňuje vzniku krevních sraženin a snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž omezuje riziko vzniku srdečně cévních a mozkových příhod.

Kdy sáhnout po chondroitinu?

Díky účinkům, které chondroitin má na lidský organismus, je vhodným přípravkem v případě onemocnění, která postihují kloubní a cévní ústrojí:

  • artróza - vzniká při nadměrném zatěžování kloubů, v důsledku toho dochází k rychlejšímu opotřebení chrupavky na kloubních koncích. Nejvíce jsou přetěžovány velké klouby jako např. kolenní kloub, který nese velkou část tělesné váhy.
  • artritida - jde o zánětlivé onemocnění. Nemá nic společného se zvýšenou zátěží a opotřebením kloubů. U mnoha lidí postihuje artritida celé tělo, kromě kloubů se zánět může rozšířit do šlach, svalů, měkkých orgánů.
  • ateroskleróza - je onemocnění tepen, při kterém se do poškozené cévní stěny ukládají tukové látky, zejména cholesterol. Průsvit cévy se tím zužuje, což omezuje průtok krve a může mít za následek ztrátu vědomí, bolest v dolních končetinách, infarkt nebo cévní mozkovou příhodu.

Jakmile se takové zdravotní problémy začnou objevovat, znamená to, že naše tělo už nedokáže vytvářet dostatečné množství chondroitinu a je zapotřebí mu v tom pomoci.

Vedlejší účinky

Vedlejší účinky při doporučeném užívání nejsou zaznamenány.