Může být kolagen vegetariánský?

11.03.2022

Kolagen je protein živočišného původu; je hlavní složkou pojivové tkáně a nejhojnějším strukturálním proteinem u savců. Nachází se především v kůži, kostech a chrupavkách, ale vždy u zvířat. Najít tento protein v rostlinách je zcela nemožné. Je tedy možné najít vegetariánský kolagen?

Vegetariánský doplněk kolagenu

Kolagen se běžně používá jako doplněk stravy pro různá použití, jako je pohyblivost kloubů, krása pokožky a zlepšení hustoty kostní tkáně. Typické kolageny, které se používají v doplňcích stravy, obvykle pocházejí z hovězího dobytka, prasat a ryb a jsou získávány různými chemickými procesy. Podle různých typů kolagenů, které jsou obsaženy v doplňcích stravy, jsou nejtypičtější kolagen typu I, který pochází z kůže a kostí zvířat, a kolagen typu II, který pochází ze zvířecích chrupavek. 

Kolagenový prášek pro vegetariány

Podle těchto informací neexistuje žádný kolagen, který by mohli používat vegani, ale co vegetariány?

Hlavní rozdíl mezi oběma skupinami je v tom, že první skupina nesmí jíst žádný produkt živočišného původu a druhá skupina nemůže jíst žádné zvíře, ale může jíst produkty živočišného původu , jako je mléko nebo vaječné výrobky. Existuje kolagen v mléce nebo vejcích? Ne v případě mléka, ale ve vajíčku, které obsahuje kolagen, se skrývá malý poklad, právě v tenké vrstvě, oddělující skořápku od bílku, která obsahuje kolem 20-30 % kolagenu a kromě toho v této speciální tkáni, lze nalézt kolagen typu I, typu V a typu X. Takže ano, kolagen z membrány vaječné skořápky je vegetariánský kolagen.

Membránu vaječné skořápky lze tedy považovat za jediný zdroj vegetariánského kolagenu, nebo akademičtějším způsobem by se dalo říci, že membrána vaječné skořápky je jediným zdrojem kolagenu vhodným pro vegetariány. Důležitost kolagenu v našem těle je nesporná, a to pro každého.

Stručně řečeno, zde máte produkt, který kromě toho, že je jediným zdrojem vegetariánského kolagenu, který poskytuje různé typy kolagenu (I, V a X) a ostatní funkční biomolekuly, je produktem získaným patentovaným procesem. Je také ohleduplný k životnímu prostředí a prokázal svou velkou účinnost v oblasti kloubů, kůže a kostí. 

Zjistěte více o tom, k čemu se používá membrána vaječné skořápky