Význam kolagenu pro vaše zdraví

11.03.2022

Kolagen je nejhojnější bílkovinou v lidském těle. Je hlavní složkou kostí, kůže, vazů a šlach, proto je nezbytné, abyste věděli o důležitosti kolagenu v našem těle . Existují různé typy kolagenu a ty nejběžnější jsou Typ I, II a III. První typ se vyskytuje zejména v zubech, kostech, kůži a šlachách. Typ II poskytuje oporu kloubu a nachází se v chrupavce. Typ III se nachází ve svalech, krevních cévách a v různých orgánech.

Jak stárneme, naše tělo produkuje stále méně kolagenu. Produkci kolagenu mohou také poškodit faktory životního stylu, jako je kouření, přílišné vystavování se slunci a další formy oxidačního stresu. Odhaduje se, že od 40. roku věku, tělo produkuje o polovinu méně kolagenu než v období dospívání. Toto snížení úrovně produkce způsobuje mimo jiné ztrátu elasticity a pružnosti kůže, bolesti kloubů a svalů, osteoporózu, zhoršení zraku, problémy se zuby a dásněmi atd., jinými slovy, zhoršení, které je typické pro stáří. Výsledkem je, že v průběhu let lidé hledají kolagenové doplňky stravy.

V tomto příspěvku, jejímž cílem je spojit přírodu, udržitelnost a vědu, aby prozkoumala plný potenciál membrány vaječné skořápky , jedinečné složky, přírodního zdroje kolagenu a dalších klíčových biomolekul, vám řekneme o důležitosti tohoto proteinu pro Vaše tělo, včetně kostí, chrupavek, šlach, vazů a kůže. 

Kolagen: funkce a proč je tak důležitý

Název kolagen pochází z řeckého Kólla , což znamená "lepidlo" a přípona -gen , označující "produkující" Tento protein poskytuje strukturální podporu extracelulárnímu prostoru pojivových tkání. Je to perfektní matrice pro kůži, vlasy, nehty, šlachy, kosti a vazy.

Molekuly kolagenu jsou sbaleny dohromady a tvoří dlouhé a tenké fibrily. Ty fungují jako podpůrné struktury a ukotvují buňky k sobě navzájem, poskytují pevnost a elasticitu kůži, šlachám, vazům a kostem mezi jinými strukturami.

Význam kolagenu v lidském těle

Kolagen, jak jsme zmínili výše, je nejhojnější bílkovinou v těle. Má velký úkol dodávat tkáním strukturu, houževnatost, tuhost a texturu, a když se prolíná s elastickými vlákny, dává sílu a odolnost.

Když se kolagen v kůži začne odbourávat a jeho hladiny v těle klesají, můžete si všimnout vrásek, tužších šlach a vazů, slabších svalů, bolestí kloubů a dokonce i gastrointestinálních problémů. Kolagen je životně důležitý pro zdraví každého systému v našem těle.

Zde si řekneme jaká je důležitost kolagenu a proč je nezbytné používat doplňky stravy bohaté na kolagen:

Klouby a šlachy

240 milionů lidí na celém světě trpí problémy s klouby. Některé z nejčastějších kloubních problémů jsou citlivé a ztuhlé klouby. Jako doplněk může kolagen pomoci zlepšit zdraví kloubů a šlach. Věk a tlak z každodenních činností si začínají vybírat daň na chrupavce. Při užívání kolagenových doplňků stravy se zlepšuje pohyblivost a zmenšuje se bolest kloubů. 

Kůže, vlasy a nehty

Užívání kolagenu může pomoci zlepšit lesk vlasů, poskytuje intenzivní hydrataci a zlepšuje objem . Tato složka také hraje roli v udržení zdravé pokožky a nehtů, díky svým aminokyselinám spolupracuje s dalšími biomolekulami, jako je kyselina hyaluronová, na podpoře regenerace a hydratace pokožky. Proto je kolagen nezbytný pro zdravý dermis. 

Kosti

Věděli jste, že kosti samotné tvoří asi 35 % kolagenu? V průběhu let naše tělo s věkem ztrácí kolagen a následně je ovlivněna i naše kostní hmota. V některých případech může toto zhoršení vést k onemocněním, jako je například osteoporóza (nízká hustota kostí). Některé studie proto tvrdí, že užívání doplňků stravy bohatých na kolagen pomáhá snižovat nebo inhibovat rozpad kostí a napomáhá předcházet nemocem, jako je osteoporóza.