LiverTen - na podporu činnosti jater

Eklipta alba (Eclipta alba)

Eklipta alba nebo také falešná sedmikráska či bhringraj se vyskytuje primárně v Himalájích. V ajurvédské medicíně dostala název "vládkyně vlasů" pro svůj dopad na zdraví vlasů. Zpomaluje jejich vypadávání i jejich šedivění, oživuje poškozené vlasy a urychluje jejich růst.

Kromě vlasů má eklipta velmi dobrý vliv na zdraví jater. Její použití se doporučuje při zvětšené slezině a játrech, při chronické hepaptitidě, při cirhóze.

Eklipta také příznivě ovlivňuje nervový systém. Dokáže uklidnit mysl při nadměrné aktivitě, podporuje spánek, dobře ovlivňuje mentální zdraví. Její další benefity jsou: napomáhá organismu hojit rány, má detoxikační, protizánětlivé a antimikrobiální účinky, posiluje imunitní systém, upravuje krevní tlak, cholesterol a hladinu krevního cukru.


Chanca piedra (Phyllanthus niruri)

Chanca piedra v překladu znamená rozbíječ kamenů. Jedná se o nenápadnou, drobnou rostlinu z Amazonie. Kromě oblasti Střední Ameriky roste také v Indii a zemích jihovýchodní Asie.

Svůj lidový název získala díky své schopnosti blokovat růst ledvinových a žlučníkových kamenů. Její hlavní působení se projevuje v tom, že podporuje správnou činnost ledvin, jater, žlučníku a močových cest; reguluje cholesterol; pomáhá při zánětech trávicího systému a problémech, které jsou s tím spojeny jako je nadýmání, průjmy nebo naopak zácpa; má protizánětlivé a antibakteriální účinky, které se projevují hlavně při zánětech močového měchýře, prostaty a ledvin.

Pro těhotné a kojící ženy není chanca piedra vhodná.


Čekanka obecná (Cichorium intybus)

Čekanka je rostlina, kterou zná snad každý člověk. Najdeme ji na pastvinách, loukách ale i na vyschlé lesní půdě. Nezaměňujte ji však s listovou zeleninou, kterou běžně koupíme v obchodě.

Čekanka obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek: cholin (dostatečný přívod cholinu zlepšuje paměťové funkce, podporuje schopnost soustředění a koncentrace; zklidňuje spánek, omezuje podrážděnost, náladovost a zlepšuje odolnost před stresem), inulin, silice, pryskyřice, betakaroten a B, C, E, K a také důležité minerály - železo, hořčík, vápník, draslík a selen.

Léčivé účinky čekanky:

 • pomáhá při chorobách, které jsou spojeny s trávicím systémem jako jsou onemocnění jater (včetně těžké cirhózy), problémy se slezinou, žlučové kameny, rakovina žaludku a slinivky břišní, žloutenka
 • inulin v čekance pomáhá při střevních a trávicích problémech, udržuje normální hladinu glukózy v krvi, pomáhá regulovat hmotnost (kořen této rostlinky obsahuje i éterické oleje a uplatňuje se při léčbě cukrovky)
 • kvůli svým protizánětlivým vlastnostem je velmi dobrým pomocníkem při artritidě, revmatismu, dně bolestech svalů či šlach
 • v gastronomii se používá do salátů a kořen čekanky se zpracovává na bezkofeinovou kávu. Díky nízké hodnotě a sladké chuti se používá jako sladidlo vhodné i pro diabetiky

Katuka, Kutki, Katuki - latinsky Picrorhiza kurroa

- je bylina rostoucí v západní části Himálaje. Nejdůležitějším účinkem této rostliny je její vynikající působení na játra. Podporuje tvorbu žluči a vylučování žluči ze žlučníku. Má silné antioxidační účinky, díky čemuž se doporučuje její konzumace při onemocněních jako jsou žloutenka, infekční mononukleóza (- postihuje vnitřní žlázy, zejména slezinu a játra a uzliny hrtanové a týlní), cirhóze (cirhóza je ročně příčinou téměř 2 % úmrtí v Evropě), vysokém cholesterolu, zvýšených hodnotách jaterních enzymů. Při testech na účinky katuki bylo zjištěno, že dokáže ochránit játra před některými druhy toxinů až čtyřikrát silnější než silymarin v ostropestřici mariánském.
Kromě těchto účinků katuki pomáhá i při astmatu, bronchitidách a také při kožních onemocněních.


Purnava nebo Punarnava (Boerhaavia diffusa)

Boerhavia diffusa původně pochází z Indie, ale roste také v jiných zemích jako například v Pákistánu, Egyptě, v Austrálii, jižní Africe, v Brazílii. Její indický název purnava znamená "ten, co omlazuje tělo". Toto je v podstatě její základní charakteristika. Svými účinky napomáhá k celkovému ozdravení organismu. Spoluúčinkuje při odstraňování toxických látek z těla a proto se

doporučuje při léčbě alkoholismu, při chorobách ledvin a jater, astmatu a při revmatických problémech. V ajurvédské medicíně se používá hlavně při onemocnění močových cest a na podporu funkce ledvin.

Pití čaje nebo konzumace ve formě výživového doplňku pomáhá také proti jarní únavě. Dá se konzumovat také jako zelenina.


Daruharidra, dřišťál indický (Berberis aristata)

Tato rostlina je zdrojem alkaloidu zvaného berberin.

Berberin je látkou, které se v současnosti věnuje zvýšená pozornost. Podle aktuálních výzkumů berberin dokáže léčit několik metabolických zdravotních stavů včetně cukrovky, obezity a srdečních problémů. Používá se také k léčbě žaludečně-střevních potíží, gastritid, zejména infekčního průjmu (berberin působí proti širokému spektru bakterií - dokonce při laboratorních testech bylo zjištěno, že berberin utlumuje růst zlatého stafylokoka!).

Berberin snižuje propustnost střeva - což je důležité v případě potravinových intolerancí, celiakie a jiných autoimunitních onemocnění, udržuje a revitalizuje střevní bariéru, zlepšuje narušení těsných spojení mezi střevními buňkami, léčí zánětlivá onemocnění žaludečně-trávicího traktu.


Právenka latnatá - Indická echinacea (Andrographis paniculata)

Právenka latnatá je léčivá bylina z rodu Acanthaceae. Místem původu je Srí Lanka a Indie, ale postupem času se její pěstování rozšířilo i do jiných oblastí Asie.

Hlavní složkou právenky je andrografolid, který patří do skupiny diterpenů a silně podporuje činnost imunitního systému. Bylinka má velmi výraznou hořkou chuť, která v ústech dlouho přetrvává.

Právenka má vlastnosti širokospektrálního přírodního antibiotika. Právě pro tuto její vlastnost se s úspěchem používá při zdravotních problémech, jako jsou:

 • herpes, zánět v krku
 • virové choroby horních cest dýchacích
 • nechutenství, žaludeční potíže
 • problémy se srážením krve a tím hrozba vzniku srdečního infarktu

Upozornění:

- při vysokých dávkách může právenka způsobovat neplodnost, závratě a bušení srdce, vzácně také alergickou reakci a zažívací problémy jako zvracení nebo průjem.

Právenku nesmí užívat těhotné ženy, protože bylina obsahuje látky vyvolávající potrat!


Koření dlouhé (Piper longum)

V Indii se nazývá také Pippali.

Jeho účinky se projevují při problémech, jako jsou:

 • onemocnění trávicího systému - problémy se žaludkem, nemoci sleziny, bolesti břicha, nádory, poruchy trávení, průjmy
 • revmatismus
 • cukrovka
 • posiluje plíce a průdušky, pomáhá při astmatu, uvolňuje hleny z dýchacích cest

Černý pepř (Piper nigrum)

Černý pepř je plodem rostliny pepřovník černý. Černý pepř byl znám již ve starověkém Egyptě. Jeho používání se rozšířilo v antickém Řecku a Římě a díky arabským obchodníkům se v ranném středověku dostalo pepř i do Evropy. Jeho cena byla až tak vysoká, že se používalo také jako platidlo a mohla si ho dovolit jen majetnější vrstva. V současnosti obchod s pepřem tvoří 25% z celkového obchodu s veškerým kořením.

Proč je tak cenný?

 • silice v tomto koření stimulují produkci slin a trávicích šťáv, urychlují a usnadňují trávení jídla a povzbuzují chuť k jídlu,
 • zmírňuje žaludeční potíže i nadýmání,
 • stimuluje krevní oběh, zvedá krevní tlak a tím i zásobování orgánů živinami a kyslíkem a funguje jako přírodní afrodiziakum,
 • má lehce dezinfekční účinky,
 • podporuje srdeční činnost a je močopudné,
 • její účinky se využívají k léčbě zánětu průdušek i při onemocněních nervů.

Díky svým stimulujícím účinkům se černý pepř dostal na seznam koření do nápojů lásky (možná pro toto je jeho hodnota tak vysoká).


Zázvor lékařský (Zingiber officinale)

Nazývá se také zázvor pravý. Nejvýraznější chuťovou složkou je olej, který obsahuje aromatické látky - jako například. zingiberen. Ostrou chuť zázvoru dodává gingerol, který se chemickým složením podobá kapsaicinu.

Léčivé vlastnosti zázvoru:

 • má silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti
 • podporuje chuť k jídlu
 • pomáhá při kašli a nachlazení
 • používá se ke zmírnění projevů mořské nemoci, při nevolnosti způsobené chemoterapií, nevolnosti po chirurgickém zákroku nebo při těhotenské nevolnosti
 • tlumí srážení krve a zlepšuje její průtok, čímž přispívá k ochraně srdečně-cévního systému
 • dokáže účinně tlumit nevolnost a žaludeční křeče
 • přináší úlevu od bolesti a ztuhlosti kloubů při osteoartróze
 • urychluje vyprazdňování žaludku, což může pomáhat lidem s chronickými trávicími problémy as tím souvisejícími žaludečními obtížemi

Zázvor mohou používat i těhotné ženy, ty by si však měly v začátcích těhotenství dávat pozor. Diabetici a osoby s krvácivými chorobami a onemocněními srdce a cév by měli užívání zázvoru konzultovat se svým lékařem. Také není vhodné užívat zázvor při současném užívání léků na ředění krve, na vysoký krevní tlak a při cukrovce.