MSM - Co je to?

MSM je často prezentován jako všelék na různé nemoci a nemoci. Je to pravda nebo jde o snahu prodejců nabídnout lidem "kámen mudrců", který nás rázem zbaví našich problémů?

MSM je přírodní nosič organické síry, která je v této formě přítomna ve všech živých organismech. Tato biologicky aktivní organická síra má mnohostranné terapeutické a preventivní vlastnosti, díky kterým má MSM silný dopad na lidské zdraví.

Ve kterých oblastech je působení MSM skutečně efektivní?

1. Nejznámější přínos MSM spočívá v tom, že pomáhá snižovat zánět kloubů, zlepšuje pružnost a obnovuje produkci kolagenu v kloubech. Ocení to hlavně lidé, kteří se potýkají s artritidou, bolestí kloubů, mají problémy s koleny a zády.

  • V klinické studii, která testovala účinky MSM na bolest kloubů u 118 pacientů s osteoartritidou, bylo zjištěno, že ve srovnání s placebem pacienti užívající MSM po 12 týdnech dosáhli výrazného ústupu bolesti, otoku a zlepšení celkové pohyblivosti kloubů.

2. Tlumí bolest svalů a uvolňuje svalové křeče
Výzkum naznačuje, že MSM se může chovat jako přirozené analgetikum, pomáhá předcházet a léčit svalové bolesti a otok a současně zlepšuje rozsah pohybu a pohyblivosti. Ukázalo se, že pomáhá při obnovení poškození svalů po cvičení, úrazu a dokonce i po operacích. Zdá se, že je obzvláště účinný ve spojení s jinými protizánětlivými látkami.

3. Regeneruje kůži a řeší problémy s kožními alergiemi, urychluje hojení ran
MSM je nezbytný k produkci kolagenu a keratinu, protože k výrobě těchto organických sloučenin je potřebná síra. Kolagen následně pomáhá udržovat pokožku napnutou, bez vrásek a dostatečně hydratovanou.

4. Zlepšuje trávení
MSM může pomoci při obnově trávicího traktu, snižování zánětu a podporuje odstranění alergických reakcí na některé potraviny. Navíc doplňky s obsahem MSM pomáhají léčit hemoroidy. Aplikace gelu obsahujícího MSM spolu s olejem z čajovníku pomáhá při snížení bolesti a otoku způsobeného hemeroidy.

5. Obnovuje růst vlasů, udržuje zdravé vlasy i nehty
Ukázalo se, že MSM pomáhá zvyšovat hladinu kolagenu a keratinu, které nezbytně potřebujeme k tvorbě nových vlasových vláken, nehtů a kožních buněk. Kolagen a keratin se často nacházejí ve vlasových výrobcích, protože oni dodávají vlasům sílu, elasticitu a "zdravý" vzhled a také jsou nápomocné při zastavení vypadávání vlasů.

6. Pomáhá při neurologických chorobách
Mozek je extrémně citlivý na účinky toxických látek z těžkých kovů a organických sloučenin. Mnohé z nich se akumulují v nervových buňkách, kde mohou vyvolat neurologické poruchy jako jsou Alzheimerova a Parkinsonova choroba. MSM je jeden z mála antioxidantů, který prochází hematoencefalickou bariérou. Zvyšuje elasticitu a průchodnost buněčné membrány a to dovoluje buňkám vypořádat se s buněčným odpadem. Příklad z praxe:

  • Starší paní trpěla vážnou neurologickou poruchou, která byla zapříčiněna hliníkem akumulovaným v jejím mozku. Žena byla na šest let připoutaná na lůžko, neschopná komunikace, po celou tuto dobu vůbec nepromluvila. Lékaři jí nedokázali pomoci, pacientka zcela závisela na péči manžela, který se jí kompletně věnoval. Jeden lékař, který praktikoval přírodní medicínu, jí předepsal dvě lžičky MSM (cca 15 gramů) denně. MSM po překonání hematoencefalické bariéry obnovil průchodnost buněčných stěn v mozku s následným vylučováním toxinů generovaných těžkým kovem. Potom jí ortomolekulární lékař doporučil koupel v teplé vodě, ve které se uvolnily jednotlivé částice, aby se eliminovaly toxiny prostřednictvím pokožky. Po dvaceti minutách koupele se žena spontánně usmála a řekla: "Nyní se cítím mnohem lépe". Toto byla první slova, která vyslovila po mnoha letech. Po několika měsících byla žena schopna pokračovat v normálním životě.

7. Paraziti
Jeden z nejpřekvapivějších objevů ohledně MSM je jeho antiparazitický účinek proti střevním parazitům.

  • Výzkum na zvířatech prokázal tyto účinky na laboratorních myších, u kterých byly objeveny hlístice (Entorobius) ve stolici. Tyto myši byly vyživovány potravou a vodou, z nichž 2% tvořil MSM. Po 17 dnech fekální zkoušky prokázaly, že výměšky neobsahovaly ani červy, ani vajíčka. Výzkum týkající se lidí popisuje případ jednoho člověka, který vypil kontaminovanou vodu obsahující Lamblii. Následně mu bylo podáváno 500 mg MSM třikrát denně po dobu 14 dnů. Po osmi dnech pacient neprokazoval žádné známky přítomnosti parazitů a vzorky stolice, provedené o týden později, byly kompletně bez organismů.

8. Diabetes
Síra je jedním z komponentů inzulínu, hormonového protetického sekretu slinivky břišní a základního faktoru pro metabolismus uhlohydrátů. Nedostatek síry v potravě se může projevit sníženou produkcí biologicky aktivního inzulínu. Výzkumy potvrdily, že MSM zvyšuje přenos glukózy do buněk, protože zlepšuje permeabilitu jejich membrán. Toto umožňuje vyrovnat hladinu cukru v krvi a obnovit normální funkce slinivky břišní.

9. Plicní dysfunkce
MSM dovoluje lepší okysličování organismu. Na prvním místě zlepšuje elasticitu buněk v plicích, a tím dovoluje organizmu vdechovat více vzduchu a zvýšit množství kyslíku, který se dostává do krve prostřednictvím membrán. Na druhém místě MSM zabraňuje a upravuje koagulaci červených krvinek, když dovoluje krve absorbovat více kyslíku. Zlepšení propustnosti buněčných membrán dovoluje buňkám celého organismu, v jejich mezích absorbovat více kyslíku z krve a vyprodukovat tak více energie. U osob s plicní dysfunkcí může dojít k enormnímu zlepšení stavu užíváním MSM.

  • V jedné studii byl podáván MSM sedmi osobám postiženým plicní nedostatečností v jednotkovém množství od 250-1500 mg denně. Pět z nich bylo postiženo rozedmou plic (emfyzémem), dva měli plicní nádor s následným plicním edémem. Oba lidé s plicním nádorem před zařazením MSM do jejich stravy absolvovali chemoterapii bez úspěchu. Před a během trvání experimentu, pět subjektů s emfyzémem mělo za úkol ujet vzdálenost adekvátní jejich kapacitám. Do čtyř týdnů od začátku užívání MSM, všichni pacienti s touto diagnózou alespoň zdvojnásobili ujetou vzdálenost, kterou ušli "bez námahy". Podle asistujících zdravotních sester a lékařů i dva pacienti s nádorem byli pohyblivější a zlepšil se jejich duševní stav. Nejpřekvapivější věcí bylo úplné vymizení plicního edému během pěti měsíců trvání experimentu.

10. MSM je velmi účinný při působení vůči zánětům způsobeným autoimunitními reakcemi (v případech, kdy se imunitní systém organismu obrátí sám proti sobě).

  • Různé studie prokázaly, že užívání MSM redukuje degenerativní změny a záněty kloubů. V jedné z těchto studií bylo 24 osob se symptomatickou artritidou léčeno tradičním lékem, nebo 3 g MSM denně. Po měsíci obě skupiny pociťovaly stejná zlepšení, co se týče bolesti i tuhosti kloubů.

11. Alergie
MSM zmírňuje symptomy velkého počtu alergií - potravinové, dotykové, inhalační, a pod. Hlavní antialergickou vlastností MSM je pravděpodobně jeho schopnost navázat se na sliznice a vytvořit přirozenou ochrannou vrstvu mezi hostitelem a alergeny. Kromě toho MSM tlumí alergie detoxikací organismu tak, že eliminuje volné radikály a zlepšuje průchodnost buněčných stěn. Různí autoři poukázali na to, že MSM jako inhibitor histaminu funguje alespoň tak, jako tradiční antihistaminika, ale bez negativních vedlejších účinků.

12. Antioxidant
MSM je silný antioxidant a výrazně snižuje hladinu volných radikálů. Ne všechny volné radikály jsou škodlivé. Bez nich by nebyl možný život, protože jsou potřebné k výrobě buněčné energie. I když u zdravého jedince je normální produkce volných radikálů neškodná, v případě jejich zvýšené tvorby mohou být extrémně škodlivé. Volné radikály jsou schopny spustit řetězovou reakci, která může velmi poškodit buněčné membrány a chromozomy. V těchto případech potřebuje lidský organismus zvýšený přísun antioxidantů obsažených v jídle. A jedním z nich je MSM. Jako hlavní zdroj síry je MSM nezbytný pro správné fungování přirozených antioxidačních mechanismů našeho těla.

13. Detoxikace
Ví se, že MSM se rozpouští do mnoha organických a anorganických sloučenin. Navázaný na sliznici a rozštěpený na iontovou skupinu CH3SO4, MSM reaguje s toxiny tak, že je deaktivuje a urychlí jejich vypuzení. Kromě toho zvyšuje propustnost buněčných membrán a tím napomáhá k přísunu nutričních látek a k eliminaci zbytků. Prakticky MSM drasticky zvyšuje kapacitu buněk pro vylučování toxických odpadů. Mnozí lékaři mohou rozhodně tvrdit, že mezi všemi nutričními a farmaceutickými látkami je MSM nejschopnější detoxikant, který kdy použili.

  • Následující příběh demonstruje vskutku neuvěřitelnou detoxikační akci této látky. Jeden mladý malíř, který si stěžoval na různé psychické poruchy, šel hledat pomoc do psychiatrického institutu. Antidepresiva natolik zhoršila jeho stav, že se rozhodl obrátit na alternativní terapie. Zkouška krve pod mikroskopem prostřednictvím HLB-testu bezpečně prokázala, že pacient byl přiotráven těžkými kovy a ředidly, tento stav byl vyvolán barvami, které používal při práci malíře. Tento pán se obrátil na různé profesionály tradiční a alternativní medicíny. Předepsali mu tradiční léky, homeopatické a ortomolekulární detoxikanty a dokonce biorezonanci. Po roce a půl detoxikační léčby byly výsledky krevních testů mírně lepší, ale pacient projevoval těžké symptomy intoxikace. Po dalším roce a půl se výsledky rozboru krve poněkud zlepšily, ale pacient prezentoval stejné příznaky. Na doporučení autora byly přerušeny všechny probíhající terapie a začalo se s podáváním zvýšených dávek MSM (15gramů denně). Jako podpůrnou léčbu absolvoval jednou týdně ayurvédské lázně, které stimulují rozpouštění toxických látek. Po dvou měsících ukázala mikroskopická analýza, že pacientova krev se vrátila do normálních hodnot a sám pacient se vyjádřil, že poprvé od začátku léčby pocítil zřetelné zlepšení svého stavu.

Zdroje:
1. Herschler, R.J.: Methylsulfonylmethane and Methods of Use. United States Patent 4,296,130: 1981.
2. Herschler, R.J.: Methylsulfonylmethane in Dietary Products. United States Patent 4,616,039: 1986.
3. Herschler, R.J.: Dietary Products and Uses Comprising Methylsulfonylmethane. Brevetto Statunitense 4.863.748: 1989.
4. Herschler, R.J.: MSM: a Nutrient for the Horse. Eq. Vet. Data, 1986.
5. Mindell, E.L.: The MSM Miracle. Enhance Your Health with Organic Sulfur. Good Health Guides, Keats Publishing, Inc, Connecticut, USA: 1997.
6. Ley, B.M.: The Forgotten Nutrient MSM: on Our Way Back to Health with Sulfur. HealthLearning Handbooks, BL Publications, California: 1998.
7. Owen, B.: Ask Dr. Bob?? Why MSM?? Health Hope Publishing House, California, 1997
8. Jacob, S.W: The Current Status of MSM in Medicine. Am. Acad. Med. Prev., 1983.
9. Jacob, S.W. and Herschler, R.J.: Introductory Remarks: Dimethylsulfoxide after Twenty Years. Ann. N.Y. Acad. Sci.: 1983.
10. Moore, R.D. and Morton, J.I.: Diminished Inflamatory Joint Disease in Mice Ingesting Dimethylsulfoxide (DMSO) or Methylsulfonylmethane (MSM). Fed. of Am. Soc. for Exp.
Biol., Atti del convegno per il 69° Anniversario. 1985: 692.
11. Richmond, V.L.: Incorporation of Methylsulfonylmethane into Guinea Pig sieroproteine. Life Sciences 1986, vol. 39, pp 263-268.
12. Morton, J.I. and Siegel, B.V.: Effects of Oral Dimethylsufoxide (DMSO) and Dimethylsulfone (MSM) on Murine Autoimmune Lymphoproliferative Disease. Proc. Of the
Soc. for Exper. Bio. and Med. 1986, vol. 183, pp. 227-230.
13. Munck-Khoe, L.K. de: Vitaminen, Hardware of Software? Deel 1. Ortho 14(5), 1996: 204-211.
14. Munck-Khoe, L.K. de: Vitaminen, Hardware of Software? Deel 2. Ortho 14(6), 1996: 252-261.
15. Vos, R. de: De Magie Van Het Leven Zit in De Chemie. Folia Orthica 1998 (1): 7-10.
16. Lamers, H.J.: Ferdinand Huneke, Ontdekker en Grondlegger van de Neuraaltherapie. Tijdschr. Voor Integr. Geneesk. 1996; 12(1): 18-22.
17. Nieuwenhuis, R.A.: Anti-oxidanten, De Effectieve Beschermers van Onze Gezondheid. Orthos Media, Den Haag, 1993