Propolis

Co je propolis?

Propolis je pryskyřičná látka příjemné aromatické vůně. Včely ji získávají z pupenů stromů nebo z jiných rostlinných zdrojů. Do této nasbírané pryskyřice přidávají pak výměšky svých žláz.
Propolis obsahuje velké množství různých bioaktivních látek, pokaždé v jiném zastoupení. Jedná se o směs pryskyřičných látek, včelího vosku, balzámů, éterických olejů, vitamínů skupiny B, minerálů, stopových prvků, tříslovin a flavonoidů. Odkud taková různorodost?
Chemické složení propolisu je v každém úlu, v každé oblasti a v každém ročním období jiné. To znamená, že na jeho složení má vliv momentálně roční období, druh včel, zeměpisná poloha, okolní vegetace, počasí a jiné faktory. Propolis z jednoho úlu proto může mít léčivé vlastnosti, které propolis z jiného úlu nemá. Dokonce i vzorky propolisu získané z jednoho včelstva v různém časovém rozpětí se mohou lišit a kontrolované klinické testy jsou proto téměř nemožné.

Vlastnosti propolisu

Barva propolisu závisí na zdroji pryskyřice. Většinou je tmavohnědý, ale může se vyskytovat také v odstínech zelené, červené, černé či bílé. Při pokojové a vyšší teplotě je propolis lepkavý, při nižších teplotách tuhne a drolí se. Typický propolis má asi 50 složek: 50 % tvoří pryskyřice a rostlinné balzámy, 30 % vosky, 10 % esenciální oleje a 5 % pyl, další složky tvoří v různém poměru flavonoidy, éterické oleje, vitamíny (zejména skupiny B) i minerální látky. , železo, či mangan a další).

Význam propolisu pro včely

Propolis je životně důležitý pro přežití včel. Včely používají propolis ve dvou formách. Hustý propolis používají k utěsnění otvorů a trhlinek, těsní jím mezery v plátech a také ničí pozůstatky škůdců, kteří se dostali do jejich obydlí. Používají ho jako stavební a ochrannou látku k opravě plástů - i proto se mu někdy říká včelí tmel.
Řídkým natírají stěny a jiné části úlu. Ochranná funkce propolisu spočívá pak jednak v tom, že se použije k vytvoření tepelně izolační vrstvy na stěnách úlu a následně v tom, že teplem se z této propolisové vrstvy uvolňují těkavé látky s antibakteriálními vlastnostmi, které zabraňují množení mikroorganismů. Propolis díky svému složení a vlastnostem zabraňuje hnilobným procesům v úlu.

Jak působí propolis na lidi?

Propolis patří mezi nejstarší přírodní antibiotikum, jaké kdy člověk objevil. Přestože jeho léčivé účinky využíváme prokazatelně cca 2000 let, mnoho lidí neslyšelo o propolisu dosud.

Odborník na včely Štefan Demeter, autor knihy Léčení včelími produkty, píše ve své knize: "Propolis má baktericidní účinky, čili ničí a usmrcuje bakterie, a také brzdí růst bakterií." "Propolis má také lokální anestetické účinky, tlumí citlivost a bolest, dále zastavuje růst plísní a ničí některé plísně, a nakonec podporuje hojení ran."

Jaký je názor lékařů?

Někteří vědci říkají, že propolis je antibiotikum 21. století. Profesor Stan Scheller, vedoucí týmu čtyř lékařů na Institutu mikrobiologie lékařské akademie v Polsku zjistil, že propolis je schopen stimulovat imunitní systém tak, že zvyšuje tvorbu protilátek v těle, čímž se zvyšuje jeho fyzická odolnost proti chorobám. Včelí propolis je tedy výborným prostředkem na podporu imunitního systému, působí proti různým mikrobům a virům.
S oblibou se propolis využívá při léčbě kožních onemocnění, ať už akné, bradavic ale také popálenin nebo rozličných zánětů na kůži. Propolis urychluje a usnadňuje hojení ran.
Je také objektem stomatologického výzkumu, neboť existují důkazy, že díky svým antibakteriálním vlastnostem aktivně chrání před zubním kazem a jinými onemocněními ústní dutiny. Může se použít při léčbě aftů a v Brazílii se zkoumá jeho využití při čištění zubních kanálků.
Bolavé hrdlo je další záležitostí, se kterou si propolis dokáže dobře poradit.
V některých případech může propolis pomoci také při problémech s trávením.
Také příznivě působí na srdce.
Snižuje riziko šedého zákalu.
Pomáhá při vypadávání vlasů, zlepšuje kvalitu pleti.
Propolis výrazně pomáhá i při chřipce, nachlazení, zánětech v krku, bronchitidě, zápalu plic, bolestech uší (zejména zánětu středního ucha), při bolestech hlavy a migréně.
Je vhodný i k ošetřování bércových vředů, proleženin, hemoroidů, různých druhů poranění, kožních plísní, křečových žil, jizev atp.

Propolis se používá buď ve formě propolisového masti nebo ve formě tinktury. Při zevním použití stačí postižené místo natřít mastí či tinkturou či opláchnout.

Při vnitřním použití můžeme kapky nebo tinkturu nakapat do trochy vody, mléka, medu nebo na kostku cukru. Dávkování se liší podle typu onemocnění.

Propolis je velmi účinný i v malých dávkách a koncentracích. Proto je vhodné vždy po 3 týdnech aplikace zařadit na týden přestávku. Propolis můžeme podávat při všech zánětlivých procesech organismu. Pokud po 3 týdnech nenastane zlepšení, je lepší dále jej neužívat.

Několik rad k použití tinktury

  1. Při zvýšeném krevním tlaku: 30 kapek propolisu nakapeme do 1 dl vlažné vody. Užívá se 1krát denně večer před spaním až do vyléčení. Lepšího výsledku je dosaženo, pokud se současně užívá 1 lžičku mateří kašičky.
  2. Při angíně, bolestech v krku, nachlazení: 1 kávovou lžičku propolisu dáme do 1 dl vlažné vody a často kloktáme. Po prvním loku a kloktání můžeme emulzi spolknout.
  3. Při zánětu horních cest dýchacích a průduškách: 3krát denně 20 až 40 kapek propolisu na kostce cukru nebo se lžičkou medu, s tekutinou nebo samostatně. Pro zvýšení účinnosti lze tinkturu inhalovat s horkou vodou.
  4. Při zánětu nosohltanu a onemocnění mandlí: užívá se propolisová tinktura, kterou kloktáme hrdlo. Pro zvýšení účinnosti můžeme přidat trochu medu.
  5. Při astmatu a onemocnění průdušek: 2krát denně 10 až 15 kapek propolisu nakapat na kostku cukru, nejméně 8 až 10 dní, ale jen při zvýšené teplotě, kdy teplota klesne, je třeba ihned přestat. Přestávka 14 dní, poté se léčba opakuje.
  6. Pro zvýšení průchodnosti cév, při poruše výživy horních a dolních končetin a po infarktu myokardu: doporučuje se ráno nalačno užívat mateří kašičku spolu s propolisovou tinkturou nebo emulzí, nebo 3x denně 30 minut před jídlem.

Alergie na propolis

Tak jako u všech včelích produktů, tak i na propolis mohou být citlivější alergici. Proto je důležité před prvním použitím propolisu provést zkoušku na citlivost. Testujeme na dlaňové straně zápěstí na kůži. Vetřeme tinkturu tamponem vaty a necháme uschnout. Nevznikne-li na kůži zarudnutí nebo pupínky do 24 hodin, pak můžeme propolis užívat. V opačném případě není užívání propolisu vhodné. Při vnitřním použití začínáme minimální dávkou a sledujeme reakci organismu. Pokud je všechno v pořádku, můžeme propolis užívat. Objeví-li se jakákoli nežádoucí reakce, není užívání propolisu vhodné.