Triple Ginseng - Trojkombinace ženšenů

Triple ginseng je tvořen trojkombinací ženšenu asijského, amerického a sibiřského.

Ženšen asijský - lat. Panax ginseng je druh rostliny z čeledi aralkovitých (Araliaceae). Jedná se o vytrvalou rostlinu s dlouhostopkatými listy. Pro medicinální účely se ale zpracovává masitý kořen této rostliny.

Kořen ženšenu se již staletí využívá v čínské i v korejské medicíně a podle léčitelů v těchto zemích ženšen svými účinky dokáže zvýšit životní sílu a tím umožnit dlouhověkost. Ženšen v čínštině znamená "člověčí kořen". Tento název dostal kvůli svému zvláštnímu tvaru - jeho kořen se podobá lidskému tělu. V minulosti byl v Asii dostupný hlavně pro aristokracii, v určitém období jen pro císařskou rodinu v Číně.

Hlavními účinnými látkami této rostliny jsou tzv. ginsenosidy, polysacharidy a éterické oleje, které jsou zodpovědné za jeho typickou vůni. Ženšen se nepoužívá k léčbě konkrétních onemocnění. Jeho role spočívá v posilování imunity tehdy, když je organismus vyčerpaný, nachází se ve stavu únavy, slabosti, snížené duševní vnímavosti, je ve stresu, potýká se s chronickým onemocněním, opakujícími se infekcemi, nebo potřebuje rekonvalescenci.

Konzumace ženšenu vede k celkové revitalizaci organismu - zlepšuje se myšlení a paměť, zvyšuje se životní energie organismu, zpomalují se procesy vedoucí ke stárnutí.

Krátkodobě ženšen působí jako okamžitá vzpruha při velkém fyzickém výkonu nebo i při psychickém vypětí. Avšak velkou výhodou při užívání ženšenu jako životobudiče je to, že po jeho konzumaci nedochází k útlumu - jako např. u kávy.

Další zpozorovaný účinek po užívání ženšenu: u mužů zvyšuje fyzickou sílu, u žen jsou výrazně patrné omlazovací účinky.


Ženšen americký (Panax quinquefolius)

Účinky ženšenu amerického se velmi podobají ženšen pravému. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Podle tradiční čínské medicíny ženšen asijský podporuje jangovou energii - má hřejivé účinky, zlepšuje krevní oběh, zvyšuje prokrvení, revitalizuje a napomáhá zotavení po chorobách a stimuluje tělo.

Americký ženšen podporuje jinovou energii - má ochlazující účinky, odstraňuje nadbytek jangu (hořkosti) z těla a uklidňuje tělo.

Dobře byly prozkoumány jeho imunomodulační účinky, má ochranný účinek na játra, pomáhá při různých typech rakovinného onemocnění - zvláště u rakoviny tlustého střeva a konečníku, při leukémii, rakovině prsu a také rakovině žaludku.


Sibiřský ženšen (Eleuterokok ostnatý) - jinak také nazývaný čertův kořen - je v našich končinách ještě poměrně neznámou bylinkou. Jeho zdravotní účinky znají především v dalekém Rusku, ale také v Číně. Je to nenáročná trvalka, která dorůstá až dvou metrů. Ale jsou to právě kořeny, pro které je rostlina tak populární. Jeho výzkumu se věnovali vědci v polovině minulého století a zjistili, že jej lze používat jako náhradu pravého ženšenu, neboť obsahuje stejně účinné látky.

Kořen této byliny se vyznačuje schopností obnovovat energii organismu, obnovuje tělesnou rovnováhu, zvyšuje výkonnost, podporuje celkové zdraví - příznivě ovlivňuje respirační onemocnění virového typu, napomáhá při léčbě více psychických chorob, zlepšuje paměť a koncentraci, příznivě ovlivňuje i fyzický výkon a podporuje růst síly svalů, snižuje špatné hodnoty cholesterolu v krvi. Eleuterokok se používá k odbourání stresu a podpoření dobré nálady. Normalizuje hladinu cukru v krvi i krevní tlak.

Je velmi významný jeho dopad na mentální zdraví. Při jeho zkoumání se zjistilo, že po přibližně měsíční terapii se sibiřským ženšenem se u lidí vyššího věku projevil nárůst mentálních funkcí a zlepšil se i celkový zdravotní stav. Naopak - pokud tito jedinci ženšen vysadili, jejich stav se postupně zhoršoval a trpěla tím i jejich kvalita života.

Sibiřský ženšen se dlouhá staletí se používal jako lék proti neplodnosti. Podporuje tvorbu spermií i reprodukční schopnost u mužů.


Všechny tři složky našeho výživového doplňku Triple ginseng dohromady tvoří bylinnou směs, která velmi silně harmonizuje celý organismus člověka od jeho fyzické podstaty až po psychické danosti. V asijské medicíně mají tyto rostliny své nenahraditelné místo.